І не тільки Petya: Захистіть свої дані

Чим глибше Інтернет проникає у всі сфери виробництва, побуту, розваг тощо, тим більш вишуканими та небезпечними становляться і програми, що псують життя вже не тільки окремим користувачам, а й цілим країнам. Тільки в Україні більше 12 тисяч комп’ютерів постраждало зовсім нещодавно від зловреду Petya. І це були не тільки безтурботні юзери, для яких встановлення паролю є тільки зайвим клопотом, було зламано захист великих корпоративних мереж, та навіть державних установ.

Пропонуємо вам мінімальний перелік тих обов’язкових попереджувальних заходів, які може і не на 100% захистять вас від вишуканих зловмисних програм, але ж від величезної кількості неприємностей точно зможуть вберегти:

1. Регулярне резервне копіювання

Резервне копіювання – один з найефективніших засобів захисту інформації, яким, як не дивно, найчастіше і нехтують користувачі. Так, поточні справи завжди видаються важливішими за якісь регламентні роботи, здається що ще встигнете зробити черговий “бекап”, ось тільки останній супер-важливий проект закінчите, і… Як тепер говорять: “А ось і Петья”. Вчасно відволіктись від текучки та зберегти хоча б найважливіші файли може допомогти чітке планування цього процесу. І ось тут нарешті можуть стати у пригоді численні програмні планувальники, бо зізнайтеся щиро, хто мав терпіння заповнювати усі ті зарозумілі форми, щоб таки отримати сигнал про те, що і так забути важко? А ось якщо щотижня у визначений час вас сповістять, що потрібно провести архівування, та ще й з заставкою у вигляді екрану, яким він стає після візиту Petya, то буде вельми корисно. Знали мабуть розробники “планувальників”, що колись їх безглузді витвори на щось та згодяться. Є також безліч програм резервного копіювання, які можуть автоматизувати цю рутинну роботу.

Що стосується телефону, то у ньому є вбудована функція під назвою “MIUI резервне копіювання”, яка регулярно копіює основні налаштування та введену користувачем інформацію.

2. Захист документів паролями

Хоча багато програм, таких як Microsoft Word та Adobe Acrobat, дозволяють захистити документи паролями, але ці паролі легко зламати. Тим, кому прийде на думку це зробити, і напружуватися особливо не доведеться, оскільки у вільному доступі є такі програми відновлення паролів, як, наприклад, Elcomsoft Advanced Office Password Recovery (AOPR). Тож краще використовувати засоби, які пропонують сторонні розробники, закріплюючи результат шифрування стисненням документів, використовуючи для цього наприклад WinZip або PKZip.

3. Шифрування дисків

Існують такі програмні засоби, що дозволяють шифрувати весь диск. Причому, шифрування диска блокує його вміст або вміст окремого, розділу, та що особливо цікаво, інформація залишається прозорою для користувача. Дані автоматично шифруються, коли вони записуються на жорсткий диск, і автоматично розшифровуються перед завантаженням у пам’ять. Є також програми, які посилюють даний вид захисту, створюючи віртуальні контейнери усередині розділів, які діють як прихований диск на основному диску. Інші користувачі бачать тільки “зовнішню” інформацію, що знаходиться поза цими контейнерами. Рекомендуємо також використовувати подібні продукти для шифрування зовнішніх жорстких дисків, флеш-накопичувачів тощо.

4. Програми шифрування повідомлень

У більшості популярних програм для обміну повідомленнями, таких як Telegram, WhatsApp, Hike, Facebook Messenger тощо, шифрування вже реалізоване, та навіть до них у спеціалістів з кіберзахисту є немало запитань щодо якості цього шифрування, адже через ці програми щодня обмінюються повідомленнями мільйони користувачів. Що вже говорити про окремі месседжери, розробники яких взагалі нехтують захистом інформації, що передається. Тому, щоб спати більш-менш спокійно, перевірте – програма обміну повідомленнями, яку ви використовуєте щодня, має шифрування чи ні.

5. Використання VPN

Цікавість до VPN (віртуальна приватна мережа) з’явилась у основної маси користувачів у зв’язку із забороною деяких російських соцмереж. Та не тільки для обходу блокувань використовується ця технологія. Наприклад, якщо ви не впевнені у захисті системи онлайн-платежів, перш, ніж проводити транзакцію з оплати карткою, рекомендується вмикати VPN-доповнення, щоб дані вашої картки не “утекли” в мережу. Є цілий ряд постачальників VPN, наприклад, вельми популярний OperaVPN. Це безкоштовно та безпечно, якщо звісно використовувати доповнення з надійного джерела та перевірити його антивірусними програмами та програмами, що вираховують “зловредів”, які обвішують видачу вашого браузера безліччю рекламних віконець, банерів, “спливаючих” вікон тощо. Крім того, рекомендується регулярно видаляти файли cookie (наприклад, у Chrome – перейдіть до меню Chrome, а потім натисніть “Очистити дані веб-перегляду”). Також не лінуйтеся виходити з веб-сайтів соціальних мереж, таких як Facebook, і навіть з вашого облікового запису Google, коли вони не використовуються (і не залишайте їх відкритими у вкладках вашого браузера).

6. Дотримання вимог персональної безпеки

Аби не забути пароль, придумайте парольну фразу – тобто безглузду комбінацію слів, яку ви точно запам’ятаєте (наприклад, #IDontRememberMyPassword1), і вносіть деякі перетворення, щоб кожного разу генерувати більш надійний пароль, похідний від нього. Або скористайтеся програмою керування паролями, як-от LastPass або 1Password. І якщо служба пропонує багатофакторну автентифікацію, скористайтеся цим.

7. Використання брандмауера

Брандмауер – це система, призначена для запобігання несанкціонованому доступу до приватної мережі або витоку інформації з неї. Зв’язок між вашим комп’ютером та інтернет-потоками буде відбуватися через брандмауер, оскільки він лежить між вашою комп’ютерною мережею та Інтернетом. Апаратні брандмауери забезпечують більш високий рівень безпеки і, отже, переважно встановлюються на серверах, де безпека має дуже велику ціну. Програмні брандмауери коштують дешевше. Оскільки Інтернет залишає вас вразливими для хакерів, які хочуть отримати доступ до фінансової та особистої інформації, брандмауер працює як бар’єр або щит між комп’ютерною мережею та Інтернетом. Коли ви підключені до Інтернету, ви постійно надсилаєте та отримуєте інформацію. Всі повідомлення, що надходять або виходять із внутрішньої мережі, проходять через брандмауер, який перевіряє кожне повідомлення та блокує ті, що не відповідають вказаним критеріям безпеки.

Сподіваємося, ви зрозуміли призначення і основні принципи дії вищезазначених засобів захисту, і їх використання стане надійним бар’єром, що не допустить втрати важливої інформації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

© 2020 . Всі права захищені.

Настоящим заявляем, что этот посвящен MIUI, но не относится к Xiaomi Inc., или любой из ее аффилированных организаций для продажи продуктов Xiaomi Inc.